Materiały dydaktyczne

Bank pomysłów i dobrych praktyk

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dydaktycznym. Głównym naszym celem jest wymiana doświadczeń i dzielenie się ciekawymi pomysłami.


Deskryptory Biblioteki Narodowej



Deskryptory Biblioteki Narodowej (DBN) są językiem informacyjno–wyszukiwawczym zarówno w opisie przedmiotowym, jak i formalnym, opartym na słownictwie dotychczas stosowanego języka haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej (JHP BN)  Prezentacja pt. Deskryptory Biblioteki Narodowej (DBN) – ogólne wprowadzenie

Przeciw Brunatnemu i Czerwonemu Zniewoleniu – „Żołnierze Wyklęci”


Scenariusz zajęć z edukacji historycznej dla uczniów szkół średnich
Temat zajęć: Przeciw Brunatnemu i Czerwonemu Zniewoleniu – „Żołnierze Wyklęci”
Prezentacja
ACADEMICA
Nowa jakość wypożyczeń międzybibliotecznych
Prezentacja Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA pozwalającej na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.
Prezentacja
„Literacka podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni i origami”(Azja)

Program „Literacka podróż przez świat, czyli przez czytanie poznajemy kraje” przeznaczony jest do realizacji w przedszkolu oraz w klasach I – III szkoły podstawowej. Celem programu jest rozbudzenie pasji czytania i pokazanie dzieciom, że poznawanie ciekawych miejsc niekoniecznie wiążę się stricte z podróżowaniem, ale także z czytaniem książek, a komputer i Internet to nie najatrakcyjniejsze formy spędzania wolnego czasu.
Scenariusz zajęć „Literacka podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni i origami”(Azja)
„Być jak detektyw Pozytywka”  – na podstawie książki „Detektyw Pozytywka”

Stanowi zbiór pomysłów na atrakcyjne i niecodzienne zajęcia biblioteczne z książką w tle z wykorzystaniem aktywizujących metod i kreatywnych ćwiczeń oraz zadań. Prezentowane scenariusze zawierają ciekawe pomysły na popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Scenariusz zajęć: „Być jak detektyw Pozytywka”  – na podstawie książki „Detektyw Pozytywka”G. Kasdepke jest skierowany do uczniów klas 1-3.

Budowanie postaw uczniowskich
W ramach postaw uczniowskich wobec szkoły ważną rolę odgrywa subiektywne uczucie zadowolenia ze szkoły uczniów. Jest to element, który jest kształtowany od pierwszego dnia pobytu w szkole. Jeżeli uczeń jest zadowolony ze szkoły chętniej będzie uczestniczył w jej życiu poprzez angażowanie się w różne akcje, wolontariat itp. Zainteresowanie przedmiotami szkolnymi to również element pożądanych postaw uczniów względem szkoły. Musimy pamiętać, że nie każdy musi posiadać talent do nauki wszystkich przedmiotów, ale każdy uczeń powinien mieć możliwość rozwijania swoich zainteresowań.
Prezentacja : "Budowanie postaw uczniowskich"
,,Nasze zdrowie w naszych rękach’’
Scenariusz zajęć dla uczniowiów klasy II szkoły podstawowej . Celem zajęć jest wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży i kształtowanie zachowań prozdrowotnych i propagowanie zdrowego stylu życia
Scenariusz zajęć ,,Nasze zdrowie w naszych rękach’’ 
Prezentacja ,,Nasze zdrowie w naszych rękach’’ 

„Obraz, dźwięk i film w promocji biblioteki – przykłady korzystania z narzędzi multimedialnych w pracy bibliotekarza”
Prezentacja „Obraz, dźwięk i film w promocji biblioteki – przykłady korzystania z narzędzi multimedialnych w pracy bibliotekarza” zawiera ciekawe i przydatne narzędzia, programy
i aplikacje online wspomagające pracę nauczyciela bibliotekarza oraz metody promocji zbiorów bibliotecznych i różnorodnych działań biblioteki  w Internecie za pomocą obrazu, dźwięku i filmu.


Escape Games „ Zgubiony przepis na świąteczne pierniczki”
Scenariusz zajęć dla uczniów klas III-V szkoły podstawowej, zajęcia zostały zrealizowane w ramach XI Mikołajkowego Czytania. Idealny pomysł na niecodzienne zajęcia biblioteczne, które wprowadzą Nas w świąteczny nastrój.
Oskar Kolberg
Monumentalne dzieło
„W żadnym kraju i żadnym narodzie nie obdarzyła tak nauki praca jednego człowieka” to słowa Izydora Kopernickiego o Oskarze Kolbergu. Prezentacja „Oskar Kolberg – monumentalne dzieło” przybliża postać tego sławnego etnografa, folklorystę i kompozytora. Zawiera najważniejsze informacje z jego życia i twórczości oraz przegląd jego najważniejszych publikacji. Do wykorzystania na zajęciach z edukacji regionalnej z elementami etnografii.
Prezentacja 
Zespół STRESU
ELEKTRONICZNEGO
Zespół stresu elektronicznego - zachodzi wtedy, gdy dziecko jest mocno przestymulowane na skutek korzystania z elektroniki. Ponieważ stres generowany przez elektronikę przeładowuje mózg. Przygotowana prezentacja omawia trendy, zagrożenia, mity stosowania urządzeń cyfrowych.
Prezentacja 
„Witajcie w naszej bajce…”

 
„Witajcie w naszej bajce…” Scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich.
Opracowano na podstawie: Czarodziejska lampa Aladyna : zajęcia inspirowane bajką / Edyta Kaczanowska.// Bliżej Przedszkola. - 2014, nr 1, s. 28-30
Scenariusz

Autor: Katarzyna Materna