Rocznica śmierci sanockiego poety

Sanok

W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego sanockiego poety Janusza Szubera, 5 listopada 2021 r. w sanockiej Filii PBW odbyło się spotkanie poświęcone jego twórczości.
Uczestnikami spotkania byli  uczniowie  klasy 8 b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku Podczas spotkania uczniowie bliżej zapoznali się z sylwetką poety w prezentacji multimedialnej „Janusz Szuber”. Janusz Szuber od dawna wymieniany był wśród najwybitniejszych polskich poetów współczesnych obok  Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka.
Sam o sobie mówił jak o rzemieślniku, który stara się, by jego rzemiosło było dobre – „Tutaj, na dziedzińcu tego zamku, patrząc na ukochane Góry Słonne mogę co jakiś czas „wystrzelić jak z armat” – mawiał. Zadebiutował późno, jako poeta dojrzały i w pełni uformowany.
Za nim było 30 lat pisania „do szuflady”, przed nim prawie trzy dekady atencji czytelników i krytyków literatury. Z dnia na dzień zajął osobne, ale bardzo ważne miejsce w polskiej poezji współczesnej.  W 1995 roku ukazały się dwie pierwsze części „pięcioksięgu”: „Paradne ubranko i inne wiersze” oraz „Apokryfy i epitafia sanockie”. Debiut książkowy Janusza Szubera był w dużej mierze zasługą kuzynki poety – Grażyny Jarosz, doktora mikrobiologii z Oslo, która sfinansowała wydanie pierwszych tomików. Trzy dalsze części: „Pan Dymiącego Zwierciadła„, „Gorzkie prowincje” i „Srebrnopióre ogrody” z „Listem do Poety” Mariana Pankowskiego, zostały opublikowane w l996 roku.
W tym samym roku Szuber otrzymał Nagrodę im. Barbary Sadowskiej i Kazimiery Iłłakowiczówny oraz został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2017 roku w Muzeum Historycznym w Sanoku w gronie najbliższych przyjaciół  Janusz Szuber otrzymał statuetkę VIP Honorowy. To było podkreślenie bardzo bliskiej przyjaźni magazynu VIP Biznes & Styl oraz Janusza Szubera, która trwała 12 lat, od pierwszego numeru czasopisma. Tą wyjątkową statuetką autorstwa Macieja Syrka, w sposób szczególny podkreślono zasługi Janusza Szubera dla Podkarpacia, wybitnego intelektualisty i jednego z najwybitniejszych mieszkańców Sanoka.
Poeta zmarł 1 listopada 2020 r. Jego prochy spoczęły prawie rok później na sanockim cmentarzu.

Autor: Katarzyna Materna