„Nieznani poeci Wielkiej Wojny” – wieczornica patriotyczna w Sanoku

Sanok

W niezwykle uroczystej atmosferze w dniu 17 listopada br. odbyła się wieczornica patriotyczna w gmachu „Sokoła” pt. "Nieznani poeci Wielkiej Wojny", której współorganizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie Filia w Sanoku.
Unikatowe i cenne pozycje ze swoich zbiorów zaprezentowała sanocka Filia  pt. „Co czytano w czasach wojny oraz w roku odzyskania Niepodległości”.
Niezwykle refleksyjna i nasycona emocjami recytacja wierszy z tomu „Polska pieśń wojenna : antologia poezyi polskiej z roku wielkiej wojny” (1916), wzbudziła ogromne zainteresowanie i dostarczyła wszystkim zgromadzonym słuchaczom dużo wzruszeń. W galerii autorów znalazły się nazwiska poetów o ugruntowanej już wówczas renomie tj. Orkan, Rydel, Żuławski, Kasprowicz oraz mniej znanych, i tych debiutujących w czasach wojny, min. Kuczyńska, Woyczyński, Pietrzycki, Greczynówna czy Stroner.
W programie uroczystości zawarto również mowy okolicznościowe oraz odczyty na temat odzyskania niepodległości w Sanoku. Spotkanie uświetnił występ sokolej grupy muzycznej, która zaprezentowała znane wszystkim pieśni patriotyczne m.in. „Piechotę”, „Pierwszą brygadę”, „Przybyli ułani pod okienko”, zapraszając zgromadzonych do wspólnego śpiewania.

Autor: Katarzyna Materna