Podobnie jak w poprzednich latach Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie i jej filie przygotowały wiele imprez i atrakcji, spotkań czytelniczych z okazji Tygodnia Bibliotek.
Krosno
Jak co roku TydzieńBibliotek to dla nas emocjonujące wydarzenie! Wiele się działo, a to za sprawą ciekawych i kreatywnych zajęć dla przedszkolaków oraz uczniów 3 klasy szkoły podstawowej, którzy poznali historię pisma i bibliotek, budowę książki , poznali specyfikę pracy detektywa na podstawie książki „Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz oraz tajniki daktyloskopii a także rozwiązywali krzyżówki, zagadki i zabawy skojarzeniowe oparte na wiedzy z treści książek. Nie zabrakło także dobrej zabawy z chustą animacyjną Klanza. W Dniu Bibliotekarza przyjęliśmy również serdeczne życzenia od grupy dwujęzycznych przedszkolaków, którzy umilili nam ten szczególny dzień swoim występem artystyczno-wokalnym w języku angielskim. Dziękujemy!
Brzozów
Tegoroczny Tydzień bibliotek w brzozowskiej Filii PBW w Krośnie upłynął pod znakiem książkowych niespodzianek i odkryć. Było o najdziwniejszych książkach świata jakie zaistniały na przestrzeni tysiącleci. W oparciu o „Bibliotekę szaleńca” Edwarda Brooke-Hitchinga uczniowie SPdP SOSW w Brzozowie i klasy 4 SP Nr 1 w Brzozowie poznali publikacje tajemnicze i przyprawiające o dreszcz grozy. Zobaczyli książki o niezwykłych rozmiarach, kształtach i formach, książki utrwalone ogniem, „zapisane” węzełkami kolorowe pęki sznurów wskazujące drogę do wciąż nieodkrytych skarbów, książki z ciała i krwi, książki szyfrowane, dzieła sił nadprzyrodzonych i księgi za które można było kupić kilka wsi. Młodzi przekonali się że obcowanie z książką i jej dziejami może być naprawdę fascynujące.
Z kolei dzieci z grupy Odkrywców z Przedszkola Samorządowego Nr 1 szukały ukrywających się na półkach moli książkowych, które wcześniej w liczbie dwudziestu zrobiły „inwazję” na naszą bibliotekę. Przy okazji przedszkolaki odkrywały smakowite książki, do których mole próbowały się dobrać. Były wśród nich tomiki wierszy, zbiory opowiadań, baśni i legend, komiksy ale też i takie, w których można znaleźć odpowiedzi na przeróżne pytania np. dlaczego oczy kota świecą nocą?
Zabawa była przednia, a biblioteka okazała się miejscem w którym nie sposób się nudzić.
Jasło
„Co kryją w sobie książki?” – na to pytanie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź wspólnie z uczniami kl. III „b” Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Podczas spotkania dzieci poznały zewnętrzną budowę książki, czyli różnego rodzaju okładki współczesne i dawne, dowiedziały się co zawiera strona tytułowa i jaką rolę pełnią ilustracje. Zobaczyły największą i najmniejszą książkę jaką posiada nasza biblioteka. W oparciu o pozycję „Gdybym była książką” Jose Jorge Letria poznały marzenia książki – „Gdybym była książką, najbardziej zależałoby mi na tym, żeby mnie czytano i żebym mogła cieszyć się wolnością”. Wesołym przerywnikiem zajęć była zabawa ruchowa „Mali ilustratorzy”. Cieszy nas, że mali czytelnicy mają już swoje zainteresowania czytelnicze i ulubione książki, o których mogliśmy również porozmawiać.
Lesko
W ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek leska filia zorganizowała zajęcia czytelnicze pt. „Tajemnica znikających książek, czyli kryminalne zagadki w bibliotece”. Uczniowie klasy 5 Szkoły Podstawowej w Lesku po wysłuchaniu fragmentu książki. „Tajemnica biblioteki” Martina Widmarka i Heleny Willis przeszli od teorii do praktyki i tu mogli wykazać się:
- cierpliwością, przy poszukiwaniach zaginionych przedmiotów ukrytych pomiędzy książkami na regałach bibliotecznych
- spostrzegawczością, przy odnajdywaniu ukrytych wyrazów w wykreślankach
- umiejętnością logicznego myślenia, przy przechodzeniu kolejnych pokoi w wirtualnych escape roomach
(linki do wykorzystanych podczas zajęć escape room: https://view.genial.ly/5e9c565f124e5b0d7bd508b1?fbclid=IwAR3evZlAlGIpqzaGdQkbVWlRZ7Hz7fMp5pZtp6WEVM39gC29vFAuy_zs7wY
Link do gry internetowej "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room"
https://view.genial.ly/60d311d8006b5e0dd0324b2c/interactive-content-biblioteczny-escape-room
Wszystkie misje udało się przejść uczniom z powodzeniem i każdy w pełni zasłużył na miano młodego detektywa.