„Napisz, proszę, chociaż krótki list”

Krosno

W nasze ręce wpadła niedawno, skrzętnie przechowywana w bibliotecznej szafie teczka z korespondencją od czytelników. Znaleźliśmy pożółkłe listy skreślone pięknym, kaligraficznym pismem, kartki pocztowe, a nawet telegram.
Teczka ta jest pewnego rodzaju kapsułą wspomnień, zawierającą nie tylko pozdrowienia i sprawy do załatwienia, ale również osobisty stosunek do książki i biblioteki. Dzisiaj te listy czytamy jak najpiękniejszą literaturę, która ma w sobie coś magicznego, coś co sprawia, że poczuliśmy na nowo swoją misję. Przywołany tekst piosenki „Napisz proszę, chociaż krótki list” (aut. A. Jastrzębiec-Kozłowski) wpisuje się w naszą dzisiejszą propozycję.
Marzy nam się, DROGI CZYTELNIKU, że otrzymamy od Ciebie list. Taki w kopercie, ze znaczkiem.
Tydzień Bibliotek jest czasem niezwykłym dla bibliotekarzy, toteż liczymy na listy od Was.  Dla nadawcy listu skreślonego własną ręką przygotowaliśmy nagrody książkowe. Od dzisiaj z niecierpliwością będziemy wyglądać pana listonosza.
 
Nie mogliśmy się oprzeć pokusie, aby nie opublikować kilku listów, które mają dla nas wielką wartość sentymentalną.





Pani Kierowniczko!
Książkę „Historia wieków średnich” zwracam, przepraszam za dłuższe przetrzymanie, gdyż wypożyczyłam koleżance, która nie zwróciła mi w odpowiednim terminie. Dopiero osobiście pojechałam i książkę przywiozłam .

2 XII 63

Szanowna Pani!
 Bardzo Panią przepraszam, że dopiero teraz (po upomnieniu) przesyłam niniejszą książkę, ale wcześniej nie mogłem, ponieważ była w innych „dobrych” rękach. Dopiero po całych perypetiach mogę ją obecnie przesłać.

 Z poważaniem pozostaję

 
Dydnia 01 X 1959

P.T. Biblioteka Pedagogiczna w Brzozowie
Niniejszym zwracam wypożyczone książki, które w całości przestudiowałem i wiele z  treści tychże skorzystałem.
 
 
Golcowa 13 VI 1963 r.

Kochana Basiu!

Proszę mi przesłać coś do czytania, bo usycham z ciekawości. Wybór zostawiam według uznania. Czekam na duży transport.
Z góry serdecznie dziękuję  i przepraszam za fatygę.

Janka S.
 
Izdebki, 16. III. 1965 r.
 
Bardzo dziękuję Pani za książkę, oraz serdecznie przepraszam za tyle kłopotów. Ale dzięki tej książce zdałam egzamin.
Jeśli można by było, to bym prosiła o II tom, na razie jest mi jeszcze nie potrzebny, przyda mi się w czerwcu, zdaję sobie sprawę z tego, że chyba ktoś też będzie chciał wypożyczyć, zamawiam sobie o ile można kolejkę na czerwiec.                                                             

Przepraszam i zasyłam ukłony
B. B.

                                                                                                

Izdebki, 20.IV.1963 

Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa w Brzozowie
Zwracam się z gorącą prośbą o przysłanie mi książki: Jan Ptaśnik: Kultura wieków średnich.
Potrzebna jest mi do złożenia egzaminu w terminie do 4 maja i dlatego bardzo proszę o przysłanie w jak najszybszym czasie.
Załączam wyrazy szczerego szacunku.

Zygmunt 

 
Golcowa, 9 IX 65r.
 
Uprzejmie panią proszę o wypożyczenie mi i przysłanie książek o tematyce bakterii. Potrzebne mi są do napisania prac na studium.
Może ma Pani książki:
1.    Świat bakterii
2.    Mikrobiologia lekarska
3.    3. Mikrobiologia rolnicza
i inne na temat bakterii. Oprócz tego proszę mi wypożyczyć Botanikę – Kozłowskiej. Osobiście nie mogę zgłosić się po książki ponieważ uczę do 15.30 a do tego jeszcze nie ma PKS- u.

Z poważaniem                                                                                                                                                                                        Ludwika

Proszę Panią
Bardzo przepraszam za spóźnienie w oddawaniu wypożyczonych książek. Nie mogłam przysłać ich wcześniej, bo przez dwa tygodnie byłam w szpitalu, a potem znowu na urlopie zdrowotnym.
Egzamin więc składam później, dlatego te podręczniki były mi aż do tej pory potrzebne.
Więc jeszcze raz przepraszam i bardzo dziękuję za nie.

Z poważaniem

 
 
Pani Basiu!
Książki, o które Biblioteka się upomina chyba zaginęły. Napisałam jeszcze do Jabłonki gdzie pracowałam, może gdzieś tam w szkole zostały. Nie wiąże z tym jednak wielkich nadziei. Próbowałam te książki odkupić , ale je nie dostałam. Dlatego jestem skłonna zapłacić jakieś odszkodowanie czy coś w tym rodzaju, nie wiem tylko w jakiej wysokości, by w ten sposób jakoś skończyć z tą przykrą sprawą. Proszę mi podać wartość tych książek, a ja pieniądze natychmiast odeślę.

Łączę pozdrowienia
 

Haczów, 3 XII 1963
 
Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa w Brzozowie
Uprzejmie proszę o przesłanie mi : E. Hurlock – „Rozwój dziecka” oraz książeczkę z cyklu „W kręgu błękitnej tarczy” – O pięknie ( może przekręciłam tytuł, ale chodzi o to, o czym wspominała Pani w czasie ostatniej konferencji w Brzozowie). Na „Rozwój dziecka” będą czekać do 14 grudnia. 

Łączę pozdrowienia

 
                                                                                                        

Rymanów, 15 X 64.

Szanowna Pani!!
W związku z tym, że upłynął już czas zwrotu „Źródeł do historii wychowania” St. Kota uprzejmie zapytuję , czy muszę je już odesłać.
Jeżeli nie ma oczekujących na wypożyczenie, to proszę o pozwolenie mi jeszcze na korzystanie z niej,  bo co dwa tygodnie jeżdżę do Warszawy na zajęcia repetycyjne i profesor podaje nowe teksty jako przydział pracy. Jeżeli jednak jest to komuś potrzebne to zaraz odeślę, względnie osobiście przywiozę.
Może również mogłaby mi Pani napisać czy w późniejszym terminie mogłabym otrzymać „Zoologię dla Wyższych Szkół Polskich” Feliksiaka, Michajlowa, względnie „Zoologię dla kl. X” – tych samych autorów, ale wydanie z 1950 roku. Czy w ogóle tę drugą posiada Pani w bibliotece?
Bardzo więc proszę o odpowiedź i za uprzejmość bardzo serdecznie dziękuję.

Załączam pani serdeczne pozdrowienia 
Z poważaniem Tadeusz
  


Witryłów. 26. X. 1963
 
Szanowna Pani
Proszę uprzejmie o przysłanie mi wykazu wszystkich książek zaległych w bibliotece. Dlatego o niego proszę, że pożyczyłam te książki ob. M. (byłemu nauczycielowi w Końskiem) gdyż jak mnie zapewnił on z Panią to załatwił i Pani pozwoliła mu ich pożyczyć. Zapewniał, że mi ich odda wprost do biblioteki w Brzozowie.     
Widocznie jednak tego nie uczynił i będę zmuszona pojechać do niego w tej sprawie do Sanoka.                                                                  
Dziś przesyłam własną książkę w zamian za wypożyczona w Brzozowie, którą również pożyczył p. M. 

Z poważaniem

Haczów, dnia 4.V.1962r.
 
Proszę Panią
Uprzejmie proszę o wypożyczenia i przysłanie mi następujących podręczników:
1.    Geometria analityczna
2.    Analiza matematyczna
Autor Leja lub Kartasiński.
Podręczniki te będą potrzebne mi do przygotowania się do egzaminu na W.SP, który mamy składać już pod koniec maja – dlatego bardzo Panią proszę (o ile możliwości) na przysłanie mi tych książek. 

Z poważaniem  
Janina K.

                                                                               

Izdebki, 16.III.1965 r.
 
Bardzo dziękuję Pani za książkę oraz serdecznie przepraszam za tyle kłopotów.
Ale dzięki tej książce zdałam egzamin.
Jeśli można by było, to bym prosiła o II tom, na razie jest mi jeszcze potrzebny, przyda mi się w czerwcu, zdaję sobie sprawę z te4go, że chyba ktoś też będzie chciał wypożyczyć, zamawiam sobie i ile można kolejkę na czerwiec.

Przepraszam i zasyłam ukłony
B. B.
                                                                               


Siedliska 4.I.65.
 
Pani Dobrodziejko!
Jestem z konieczności na I roku studiów (biologia z chemią) i są mi potrzebne książki do zoologii, filozofii, pedagogiki. Autorów nie podaję, gdyż Pani najlepiej wie, które pozycje odpowiadają wymaganiom programowym tych studiów.
Dlatego uprzejmie proszę o wypożyczenie mi tych materiałów. Pracuję w skomplikowanych warunkach i chciałbym już przystąpić do nauki. Egzaminy z w/w przedmiotów mam składać w  miesiącu czerwcu i od ich wyniku będzie zależeć zaliczenie pierwszego roku. Zaliczenie botaniki i języka niemieckiego już mam poza sobą
Gdyby udało się Pani coś skompletować, przynajmniej do jednego przedmiotu proszę to podać mej siostrze Wiki Z.

Z
 szacunkiem
 
                     
 Pani Barbaro!
Znowu zacznę Panią zadręczać moimi podręcznikowymi sprawami. Na początek nam dano do opracowania takie zagadnienia. Z dydaktyki: „Proces uczenia się w dawnej szkole tradycyjnej a jego istota w dzisiejszej szkole oraz rola nauczyciela w procesie nauczania”.                       
Odsyłają nas do IV Tomu Studiów Pedagogicznych z r. 1957. Podaję  temat pracy dlatego, że Pani coś może innego wyszukać, gdyby tego nie było. Teraz nieco kłopotliwsza sprawa. Z teorii literatury mam pisać na temat „Tragizm i komizm w służbie ideologii w utworach Bernarda Shawa - Profesor polecił „Sztuki przyjemne i nieprzyjemne” a ponadto jakieś opracowania krytyczne dotyczące literatury angielskiej np. „100 lat literatury angielskiej”, lub inne. I jeszcze jedno ćwiczenie na wrzesień. Tym razem z metodyki nauczania początkowego na temat Wycieczki w nauczaniu. Może jakaś broszura czy coś się znajdzie. Bardzo przepraszam za formę tego „pisma”, ale chciałam skorzystać z uprzejmości kolegi, który obiecał mi załatwić tę sprawę.

Łączę  serdeczne pozdrowienia – H. O                                 

 
Do Kierownictwa Biblioteki Pedagog.
Ponieważ zaszła pomyłka i książki, które zamawiała p. M. Zofia przyszły na mój adres, po zorientowaniu się, przekazałam je koleżance, która zapewniła mnie, że zawiadomi o tym Bibliotekę. Jeśli do tej pory tego nie zrobiła, proszę o przepisanie tych numerów na kartę p. M. i proszę ją powiadomić o konieczności zwrotu, bo ja tych książek nie posiadam. Postaram się ze swej strony, przypomnieć o tej sprawie. 

T. Leonia

                                                                           
                                                                          

Izdebki, 23 II 59 r.
 
Pani Barbaro!
Serdecznie Pani dziękuję za przysłane książki. Tak pamiętać o mnie mogłaby tylko mamusia. Jestem Pani bardzo wdzięczna. Mogę teraz spokojnie „włożyć” nos w książki i nie myśleć o tym, że na jutro braknie mi zajęcia. (to byłby dopiero kłopot. Co?). Wiem, że tych ostatnich pozycji nie mogłabym łatwo „rozkręcić”. Równocześnie z listem wysyłam Pani kilka książek. Otrzyma je Pani chyba nazajutrz. Między nimi znajdzie Pani dwa podręczniki do literatury wypożyczone jeszcze od P. Lesza. Mam jeszcze Gramatykę Klemensiewicza i Literaturę Krzyżanowskiego ale z tych przed majem będę musiała jeszcze korzystać. Może więc Pani będzie łaskawa sprolongować je. A oto numery : 441 – Gramatyka i 24521. Być może, że pierwsza z nich pochodzi z biblioteki w Humniskach. Zresztą to jest do sprawdzenia. Pan Dyrektor bardzo dziękuje za przesłane książki. Prosi jeszcze – o ile by to Pani nie sprawiało większych trudności – o jakieś monografie, czy nowości liter. amerykańsk. A teraz jeszcze ode mnie prośba. Wspominałyśmy kiedyś o słowniku wyrazów obcych. O ile go Pani gdzieś ma „pod ręką”, to proszę bardzo o przysłanie. „Nędznicy” są także bardzo na czasie, no i może tego Schillera coś by się znalazło. To byłoby chyba wszystko. Na marzec mam pracę z psychologii, a materiały do niej już mam. Do egzaminów już także mam najważniejsze podręczniki – chyba żeby coś w międzyczasie wypadło. Na koniec – wraz z  serdecznym podziękowaniem i wyrazami wdzięczności łączę moc pozdrowień -

Helena 
Serdeczne pozdrowienia od rodziców 

                                                                                               

Autor: Katarzyna Materna