Konferencja „Biblioteka (tu się) dba o ucznia” – podsumowanie wydarzenia

Krosno

10 kwietnia 2025 r., Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie była gospodarzem konferencji pod hasłem „Biblioteka (tu się) dba o ucznia”. Spotkanie było okazją do wspólnej wymiany doświadczeń przez: nauczycieli, nauczycieli bibliotekarzy, pedagogów, wychowawców klas i psychologów. Frekwencja przeszła nasze oczekiwania, a sala konferencyjna przy ul. Grodzkiej 45b wypełniona była po brzegi, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematem.
Konferencja rozpoczęła się prelekcją pani psycholog Klaudii Kozak- Półchłopek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Krośnie, która w swojej prezentacji omówiła kwestie dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży. Dla naszych gości pracujących na co dzień z młodymi ludźmi była to solidna dawka wiedzy i cennych wskazówek idealnie dopasowanych do współczesnej szkoły.
Następnie głos zabrała Romualda Wojnar, wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie przy PZPW w Rzeszowie, która zmierzyła się z pytaniem: czy literatura ma szansę w starciu z wirtualnym światem? Prelegentka poruszyła zagadnienie roli literatury w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Poprzez starannie wybraną literaturę pokazała, że książka nadal jest atrakcyjną alternatywą dla ekranów, która niesie ze sobą pozytywny ładunek emocjonalny i terapeutyczną moc.
Po krótkiej przerwie uczestnicy wysłuchali prelekcji przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Krośnie: oficera prasowego podkom. Pawła Buczyńskiego i podkom. Sławomira Furtka z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, na temat bezpieczeństwa w sieci, cyberprzemocy, dostępu do nieodpowiednich treści oraz zagrożeń związanych z prywatnością w Internecie. Wystąpienie to wzbudziło duże zainteresowanie i żywą dyskusję wśród uczestników konferencji.
Na zakończenie konferencji, pani kierownik Działu Udostępniania Zbiorów PBW w Krośnie - Katarzyna Materna, zaprezentowała autorską inicjatywę „Biblioteczny Szlaban Bezpieczeństwa”, zawierającą rekomendacje publikacji ze zbiorów biblioteki, dotyczącą tematyki poruszanej podczas konferencji.
Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja zbiorów bibliotecznych, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za obecność i aktywny udział. Cieszymy się, że konferencja spotkała się z tak pozytywnym odbiorem i już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez naszą bibliotekę.

Autor: Katarzyna Materna