W drugiej części spotkania nauczyciele doskonalili kompetencje psychologiczne. Wykład poprowadziła Wioleta Barsznica-psycholog z Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie.
W swoim wystąpieniu "Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży" zaprezentowała między innymi wyniki badań ankietowych dotyczących stanu psychicznego uczniów krośnieńskich szkół.
Badaniem objęto uczniów od IV klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej. Pokazała na wielu przykładach, jak umiejętnie dobrana lektura, dostosowana do potrzeb młodego czytelnika a także sama rozmowa może wywierać łagodzące lub lecznicze skutki na wszelkie zaburzenia psychiczne i emocjonalne.
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest tematem, który wymaga szczególnej uwagi i zaangażowania wszystkich nauczycieli.
Rozmowa o dobrostanie psychicznym dzieci i młodzieży oraz empatii i wrażliwości na potrzeby innych utwierdziła w przekonaniu nauczycieli bibliotekarzy, że dzieci i młodzież potrzebują zrozumienia i wsparcia nie tylko w szkolnym środowisku, ale również w relacjach z bliskimi.
Podczas spotkania promowano także literaturę dostępną w zbiorach biblioteki na temat dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży oraz literaturę dla dzieci i młodzieży dotyczącą w/w tematu zakupioną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Nauczyciele bibliotekarze szkolni poznali ofertę najbliższych wydarzeń bibliotecznych, w tym zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych.