Z siedmiorga poetów należących obecnie do Ruchu w jasielskiej Placówce gościły trzy poetki: Anna Ziemba-Lonc, Katarzyna Tercha-Frankiewicz i Halina Urban.
Anna Ziemba-Lonc – magister filologii polskiej z wiedzą o kulturze, absolwentka PWSZ w Krośnie i Uniwersytetu Rzeszowskiego, mieszka w Krościenku Wyżnym. Zadebiutowała w 1999 r. na łamach lokalnego pisma „Dębina”. Swoje wiersze publikuje w prasie oraz licznych antologiach i almanachach poetyckich. W 2015 r. opracowała antologię pt. „Notes Poetycki” z udziałem 66 autorów z całej Polski. Na swoim koncie ma dwa tomiki wierszy: „We wszystkich kolorach tęczy” (2014 r.) i „Czyjeś życie” (2016 r.). Oprócz brzozowskiego Ruch Poetyckiego „Zgrzyt” należy do Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w Krościenku Wyżnym.
Katarzyna Tercha-Frankiewicz – absolwentka PWSZ w Sanoku i doktorantka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zadebiutowała w roku 2010 tomikiem wierszy „Zapiski powracającego człowieczeństwa”. Ponadto publikuje swoje wiersze w prasie lokalnej oraz w różnych almanachach poetyckich. Początki jej twórczości wiążą się jednak z prozą, którą obecnie odsunęła na plan dalszy. W roku 2016 na zlecenie Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie, z którym jest związana, opracowała publikację „Brzozów w legendach”. Oprócz pisania zajmuje się także grafiką.
Halina Urban pochodzi z Szebni, ale od 30 lat mieszka w Warzycach. Pisanie rozpoczęła w 2012 r., a pierwszy zbiór poezji wydała w 2013 r. W sumie oddała do rąk czytelników osiem tomików wierszy, w tym dwa dla dzieci, a mianowicie: „Emocje”, „Usta ciszy”, „Dwa oblicza”, „Splątane myśli”, „W ogrodzie emocji”, „Ścieżkami emocji”, „Pora na uśmiech” oraz „Moja Wierszolandia”. Publikuje swoje wiersze w antologiach ogólnopolskich i regionalnych oraz w prasie lokalnej.
Mistrzynie pióra zaprezentowały swoje wiersze zamieszczone w Almanachu Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt”. Przeczytały również po kilka wierszy twórców należących do Ruchu, ale nieobecnych na spotkaniu, a mianowicie: Anny Wiatrak, Kamila Frankiewicza, Krzysztofa Grabonia i Jana Organa. Poetki czytały także wiersze z indywidualnych tomików. Ponadto twórczynie nawiązały dialog z publicznością i odpowiadając na jej pytania opowiadały m.in. o początkach swojej twórczości, ulubionych wierszach i swoim warsztacie twórczym.
Grażyna Jędryczka