Grażyna Jędryczka w swojej prezentacji „Różnorodne formy animacji czytelnictwa”, omówiła przykładowe zajęcia promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Szczególną uwagę zwróciła na realizację autorskiego programu promocji czytelnictwa „Literacka podróż przez świat, czyli przez czytanie poznajemy kraje”. Zwróciła uwagę na nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i zachęciła do współpracy z jasielską Filią.
Renata Zagórska przedstawiła „Działalność biblioteki SP nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle” mającą na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów. Prelegentka zwróciła uwagę na szereg akcji czytelniczych m.in. „Przerwa na czytanie”, pasowania najmłodszych na czytelników biblioteki, czy organizacja różnych konkursów.
Edyta Jamrogiewicz z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle w prezentacji „Książkoczyn” – zamień tekst w to co chcesz” skupiła się na omówieniu projektów do podjęcia, których zainspirowały ją wybrane pozycje książkowe. Tematem przewodnim był projekt „Łemko-My”, którego celem było pogłębienie wiedzy, wybranej grupy uczniów, na temat kultury łemkowskiej oraz Beskidu Niskiego.
Izabela Tomaszewska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach na podstawie prezentacji „Boguś, Canva i kreatywność bibliotekarki – czyli o nowoczesnych narzędziach promocji czytelnictwa” opowiedziała o wykorzystaniu w pracy takich narzędzi, jak Canva Pro i ChatGPT. Podzieliła się przykładami ciekawych zajęć z dziećmi w których wykorzystała nowoczesną technologię.
Dorota Woźnica – dyrektor Miejskie Biblioteki Publicznej w Jaśle omówiła „Promocję długofalową – Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i bezdroża”. Prelegentka odniosła się do historii tego Festiwalu, a szczegółowo omówiła ostatnie, 18 już w wydarzenie z tego cyklu. Podczas tego literackiego święta zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy mogą skorzystać z towarzyszących festiwalowi warsztatów oraz obejrzeć ciekawe wystawy.
Dobór festiwalowych gości zależy od zaplanowanej tematyki, a są nimi m.in. autorzy z naszego regionu, a także piszący o naszym mieście czy regionie i nie tylko.
Seminarium stało się nie tylko okazją do spotkania bibliotekarzy z różnych bibliotek, ale przede wszystkim do wymiany cennych doświadczeń oraz pomysłów w zakresie promocji czytelnictwa. Dziękujemy za możliwość współtworzenia tego wydarzenia.