19 września 2018 r. jasielska Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie wraz z Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle zorganizowała Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
Czytanie odbyło się w parku przy Pałacu Sroczyńskich w Jaśle.
Tegoroczne Narodowe Czytanie wpisane zostało w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym celem akcji była nie tylko promocja czytelnictwa, ale także uczczenie tego doniosłego jubileuszu. W akcję wspólnego czytania, w przepięknej jesiennej scenerii pałacowego parku, włączyli się uczniowie kl. II„a” II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle pod opieką polonistki Małgorzaty Kłusek i uczniowie kl. III„d” Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle pod opieką polonistki Ewy Łąckiej oraz słuchacze Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. Wybrane fragmenty czytały także Barbara Józefowicz – Dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle i Małgorzata Rolak – bibliotekarka tejże Szkoły oraz nauczyciele bibliotekarze jasielskiej Filii: Grażyna Jędryczka, Małgorzata Kasza i Beata Szczepanik. W czytanie włączyły się także poetki regionalne: Emilia Polak, Bernadeta Samborska i Halina Urban. Czytane fragmenty przeplatane były piosenkami patriotycznymi w wykonaniu uczennic II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle i Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle oraz słuchaczki Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. Zebrani usłyszeli takie utwory, jak: „Tango na głos”, „Taki kraj”, „Ostatni list”, „Biały krzyż”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż” i „Niepodległa niepokorna”. Dopełnieniem uroczystości była okolicznościowa dekoracja przygotowana przez pracowników Szkoły, w której odbywało się czytanie.
Kierownik jasielskiej Filii składa gorące podziękowanie wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie 7. edycji Narodowego Czytania.
Grażyna Jędryczka