W ubiegłym tygodniu brzozowska Filia PBW gościła klasy 4a,4c,4d i 6b Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzozowie. Cztery spotkania dotyczące polskich ludowych obrzędów okresu Bożego Narodzenia pozwoliły dzieciom poznać wyjątkowe znaczenie i bogactwo tego czasu, ze szczególnym uwzględnieniem obyczaju wigilijnego.
Usłyszały jak dawniej obchodzono Adwent. Mogły zobaczyć podłaźniczki, światy i pająki. Dowiedziały się dla kogo tak naprawdę pozostawiano wolne miejsce przy wigilijnym stole i po co kładziono pod nim „żelaza”. Ile było potraw i z czego były przyrządzane. Komu zanoszono po wieczerzy kolorowe opłatki i co symbolizowały ustawione w kątach izby wielkie zbożowe ”dziady”. Czym było „chodzenie po śmieciach” i „po szczodrokach”, jak „cucono Turonia” i dlaczego chętnie przyjmowano w chatach „Herodów”.
O tych i o wielu innych, często zapomnianych już dziś zwyczajach opowiedzieliśmy, przywołując na pamięć lokalną tradycję i czerpiąc z nieocenionego źródła wiedzy o życiu i obyczaju naszych przodków jakim są „Dzieła” Oskara Kolberga. Pomocny był też „Rok polski” Zygmunta Glogera i „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne” Barbary Ogrodowskiej. Całość okraszona odpowiednim materiałem ilustracyjnym stanowiła dobre wprowadzenie w atmosferę nadchodzących Świąt.