Czytanie dla pokoju w Brzozowie

Brzozów

Na zakończenie Miesiąca Bibliotek Szkolnych, brzozowska Filia PBW w Krośnie gościła w Szkole Podstawowej Nr 1 w Brzozowie. Zgodnie z jego tegorocznym hasłem wybraliśmy do przeczytania grupie trzecioklasistów książkę „Zaklęcie na „W’’ Michała Rusinka.
Tekst dający dzieciom możliwość wglądu w wojenne realia życia małego Włodka.
W okupacyjnej, czarnobiałej rzeczywistości jedynymi kolorowymi akcentami były rzeczy dające chłopcu trochę radości i ciepła. Czerwony dziecinny rowerek, którym pod nosem Czarnych Panów przewoził rozkazy (nawet o tym nie wiedząc); czerwona kurtka, przerobiona przez mamę z płaszcza po tacie, który zginął na początku wojny; rozpalona „dusza” od żelazka, dzięki której zyskał prawdziwy konspiracyjny pseudonim.
Ośmiolatek na co dzień uczestniczył w śmiertelnie niebezpiecznej grze, którą
w nieświadomości traktował często jak przygodę. Odkrył m.in. sekretne właściwości cukru, który skutecznie unieruchamiał pojazdy Czarnym  Panom.
O tym wszystkim dzieci słuchały z uwagą a miejscami z przejęciem, czemu niewątpliwie pomagały sugestywne ilustracje Joanny Rusinek.
Zaskakujący finał opowieści gdzie nie wszystko okazuje się tak czarno-białe jakby się mogło wydawać na początku, dał asumpt do wspólnych rozważań nad bezsensem wojny i złożonością postaw i wyborów do jakich zmusza ludzi.
Na trudne rozmowy z dziećmi o cierpieniu będącym skutkiem wojny i konfliktów polecamy tę i inne książki Wydawnictwa Literatura z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”.

Autor: Katarzyna Materna