Brzozowskie wróżenie

Brzozów

W ostatnim tygodniu listopada brzozowska Filia miała przyjemność gościć u siebie uczniów klas 5 Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzozowie na zajęciach o starych zwyczajach związanych z dniem św. Katarzyny oraz św. Andrzeja.
Wróżby w wigilię tych dni były niegdyś mocno zakorzenione w ludowej tradycji i otwierały bogatą adwentowo-bożonarodzeniową obrzędowość tego niezwykłego okresu w roku. Z czasem przybrały formę dziecięcej zabawy zatraciły swój pierwotny charakter.  Sięgnęliśmy do „Dzieł” nieocenionego Oskara Kolberga i przekazów lokalnych, chcieliśmy w ten sposób przypomnieć ludową tradycję andrzejkowych obchodów.
Stąd dzieci dowiedziały się m.in. po co kawalerowie rzucali przez lewe ramię rzemień od bata, panny stawiały gęsiego buty z lewej stopy, jaką przyszłość kryły odwrócone talerzyki i jakiego klucza należało się wystrzegać przy laniu wosku. Co oznaczała czarna, pomarszczona fasola, wieczorne szczekanie psów, i czym mogło się skończyć zbyt długie wpatrywanie w lustro tego wieczora.
Podczas spotkania nie obyło się oczywiście bez wróżb, które „nieomylnie” ukazały wróżącym imię przyszłego małżonka, jego przyszłoroczny stan cywilny bądź w przyszłości duchowny.  

Autor: Katarzyna Materna