Filia w Ustrzykach Dolnych

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie
Filia w Ustrzykach Dolnych
ul. Bełzka 22, 38-700 Ustrzyki Dolne
tel. (013) 46-124-88

Kierownik filii: mgr Elżbieta Romowicz
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Biblioteka czynna :
poniedziałek 8.30 - 15.30
wtorek 8.30 - 15.30
czwartek 8.30 - 15.30
piątek 8.30 - 15.30
środa, sobota - nieczynna

1

 

 

 

Historia Biblioteki Pedagogicznej w Ustrzykach Dolnych

Początki działalności Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filii w Ustrzykach Dolnych sięgają lat 50-tych. Pierwszą książkę wpisano do księgi inwentarzowej 23 października 1954 roku.
Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa rozwijała swoją działalność w pierwszych latach swego istnienia jako filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie, która uzupełniała jej księgozbiór, prenumerowała dla niej czasopisma. Biblioteka mieściła się w budynku przy Wydziale Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej przy ul. l-go Maja do roku 1963.
Było tak do 1959 roku, w którym to nastąpiło przekazanie Inspektoratom Oświaty powiatowej biblioteki przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką.
Pierwszym kierownikiem Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej była pani Olga Dobrowolska. W chwili otwarcia biblioteka liczyła 100 woluminów. Czynna była dwa razy w tygodniu: w środy i soboty.
W 1964 roku  przeniesiono bibliotekę  do  budynku przy  sali  gimnastycznej w Liceum Ogólnokształcącym. W 1964 księgozbiór liczył 4028 książek. Kierownikiem od 1 stycznia 1963 do 1 lipca 1963 roku była pani Helena Gładysz. Od 1 października  1963 do 31 października 1992 roku kierownikiem biblioteki była Zofia Postołowska. Od 1 listopada 1992 nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika filii, kierownikiem została pani Elżbieta Romowicz, którą sprawuje do chwili obecnej. Jest jedynym pracownikiem zatrudnionym na etacie pracownika pedagogicznego.
W kwietniu 1973 roku bibliotekę przeniesiono do budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej (MPB) przy ul. Rynek 5 na III piętro. Ze względu na nieodpowiednie warunki lokalowe w budynku MBP w 1980 roku przeniesiono część księgozbioru do lokalu przy ul. l-go Maja 42 o powierzchni 10 m2 a pozostałą część zmagazynowano w Szkole Podstawowej w Hoszowie (7 km od Ustrzyk).
W 1976 roku po reorganizacji województw biblioteka zmieniła nazwę i została filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie.
Od 1982 roku biblioteka mieściła się nadal przy ul. 1-go Maja 42, ale w dwóch pomieszczeniach. W 1990 roku nastąpiła przeprowadzka biblioteki do budynku Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej ul. Rynek 5 do lokalu na II piętro, gdzie mieściła się do sierpnia 1996 roku. Od 01.09.1996 roku do 31.07.2006 roku mieściła się w budynku przy ul. 29 Listopada 49 w Przedszkolu Nr 2. Następnie Biblioteka została przeniesiona do budynku przy ul. Bełzkiej, w którym mieści się do chwili obecnej. Jest to lokal o powierzchni około 80 m2.
W 2002 roku biblioteka została włączona do programu komputeryzacji bibliotek pedagogicznych. W chwili obecnej w czytelni multimedialnej znajduje się 6 stanowisk komputerowych, które mają łącza internetowe. W czytelni rozpoczęło funkcjonowanie Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM), współfinansowane
z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Biblioteka posiada prowadzone na bieżąco katalogi: alfabetyczny, rzeczowy, czasopism , katalog OPAC w systemie komputerowym „PROLIB”. Również posiada kartoteki : zagadnieniową, regionalną, materiałów repertuarowych, osobową pisarzy i poetów, recenzji książek.
Ponadto w bibliotece przeprowadzane są różne konkursy, różnotematyczne pogadanki dla nauczycieli a dla uczniów wszystkich rodzajów szkół organizuje się lekcje biblioteczne.
Biblioteka w swoim księgozbiorze posiada książki z dziedziny psychologii, pedagogiki, książki naukowe
i z literatury pięknej w ilości 17 141 woluminów. Czytelnicy mogą na miejscu korzystać z czasopism pedagogicznych, które w ilości 34 tytuły prenumeruje biblioteka oraz z księgozbioru podręcznego w czytelni.
Przez cały okres swojej działalności biblioteka nawiązuje i współpracuje z różnymi instytucjami na terenie miasta i poza nim (szkoły, biblioteki, wydawnictwa, przedszkola, Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna
i Bieszczadzkie Centrum Charytatywne „Caritas”). Ponadto organizuje się okolicznościowe wystawy i gazetki.
Mamy nadzieję , że obecna lokalizacja biblioteki w centrum miasta a także lepsze warunki lokalowe przyczynią się do większego zainteresowania zbiorami i działalnością biblioteki przez wszystkich mieszkańców dla których wiedza nie tylko z Internetu ale i książkowa nadal będzie pilnie poszukiwana.

Dodatkowe informacje