Wystawa rysunku Anny Warchał w brzozowskiej Filii

plakat12 listopada 2014 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filii w Brzozowie odbyło się otwarcie wystawy rysunku Anny Warchał pt. „Inspiracje Natury". Na wernisaż wystawy do biblioteki przybyli liczni goście, wśród których byli m. in. dyrektorzy brzozowskich instytucji kultury, rodzina, znajomi i przyjaciele autorki, nauczyciele i uczniowie szkół brzozowskich, przedstawiciele mediów lokalnych oraz sympatycy biblioteki. Pani Anna Warchał nie mogła przybyć na otwarcie wystawy. W jej imieniu list odczytała Maria Wydra. W liście artystka napisała: „Witam wszystkich, którzy odpowiedzieli na zaproszenie biblioteki i przyszli na wernisaż nietypowy, bo bez mojej obecności. Stan zdrowia nie pozwala mi być tam, gdzie jestem oczekiwana i gdzie mają miejsce wydarzenia ważne dla mnie."
Podczas wernisażu o autorce prac ciepło wypowiadali się , m. in. Weronika Çekiç, Halina Kościńska, Bogusława Krzywonos.
Pani Anna Warchał jest emerytowaną nauczycielką z Dynowa. Od lat zmaga się z postępującą, nieuleczalną chorobą, która ograniczając jej swobodę poruszania się ma również wpływ na sprawność jej rąk.
Napisała o sobie: „ Rysowaniem i malowaniem zajmuję się od dziecka. Interesuje mnie martwa natura, pejzaż i portret. Ze względu na warunki, w których przyszło mi pracować i niemożność poruszania się po mieszkaniu, sięgam po techniki sprawiające mi najmniej kłopotu: kredkę, ołówek oraz piórko i tusz. Są to techniki proste, ale dające wiele możliwości, czego przykładem jest prezentowana tutaj wystawa".
Prace pani Anny Warchał odznaczają się dbałością o szczegóły, perfekcją wykonania i doskonale dopracowanymi detalami. Na malowanych powierzchniach widać żyłki, plamki, pęknięcia i zagłębienia. Możemy podziwiać urokliwe przedstawienia kwiatów, owoców, warzyw, drzew, pejzaży i portrety osób znanych pani Annie. Jej rysunki układają się w cykle, np. Magnolie, Róże, Maki, Jabłka, Kobieta w kapeluszu, Góry, Pejzaż z niebem w tle.

Serdecznie zapraszamy na wystawę rysunku Anny Warchał, którą będzie można oglądać w bibliotece do końca grudnia br.

Dodatkowe informacje