Konkurs o św. Janie z Dukli ROZSTRZYGNIĘTY!

1W dniu 30 października 2014 r. w Zespole Szkół nr 2 w Dukli nastąpiło rozstrzygnięcie „Konkursu o św. Janie z Dukli – życie i działalność Patrona Polski" skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego.
Finaliści, to zwycięzcy I etapu konkursu (etapu szkolnego), który został przeprowadzony w szkołach ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego w dniu 8 października 2014 r.
W etapie szkolnym wzięło udział ponad 270 uczniów z 22 szkół ponadgimnazjalnych. Do finału przystąpili następujący uczniowie:

1. Patrycja Antoń, kl. I B Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie
2. Paulina Bilska, kl. I Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2 w Dukli
3. Gabriela Cieślewicz, kl. I c Liceum w Zespole Szkół Publicznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie
4. Natalia Gierlach, kl. II Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach
5. Karolina Klim, kl. II Technikum w Zespole Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku
6. Amanda Knol, kl. III Technikum w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie
7. Patryk Koczera, kl II cm w Zespole Szkół nr 2 im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku
8. Barbara Kwasek, kl. I Technikum Architektury Krajobrazu im. Jana Sas-Zubrzyckiego nr 6 w Krośnie w Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Krośnie
9. Magdalena Mazur, kl. I b Liceum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. J. Szczepanika w Krośnie
10. Paweł Michalski, kl. III bg Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
11. Andrzej Moskal, kl. IV TK Technikum w Zespole Szkół nr 3 im. W. Lipińskiego i M. Beksińskiego w Sanoku
12. Natalia Nóżka, kl. II Liceum w Zespole Szkół im. Rotmistrza Pileckiego w Iwoniczu
13. Justyna Podolak, kl. I Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Zarzeczu
14. Katarzyna Rajnik, kl. I G I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krośnie
15. Piotr Szwast, kl. II Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego w Krośnie
16. Michał Świder, kl. I II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Brzozowie
17. Sylwia Trybiec, kl. I C II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Krośnie
18. Aneta Wolanin, kl. II Tb Zespół Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki w Brzozowie
19. Patrycja Wolniewicz, kl. I c Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Licealnych im. Józefa Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych
20. Justyna Żywiec, kl. II Technikum w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju

W imieniu organizatora i współorganizatorów konkursu – Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana z Dukli w Zespole Szkół nr 2 w Dukli, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie i Sanktuarium św. Jana z Dukli w Dukli – finalistów i ich nauczycieli oraz gości i przedstawicieli lokalnych mediów przywitał pan Jan Drajewicz Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Dukli. Pan Władysław Turek , Radny Województwa Podkarpackiego odczytał okolicznościowy adres skierowany do uczestników konkursu przez Pana Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego, który objął patronat honorowy nad konkursem. Pan Dyrektor Drajewicz odczytał, przesłany na Jego ręce, list od Pani Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej Wojewody Podkarpackiego, która również objęła patronatem honorowym konkurs o św. Janie Dukli. Otwarcia konkursu dokonał burmistrz Dukli pan Marek Górak.
Po godzinie 9-tej młodzież przystąpiła do finałowych zmagań konkursowych, polegających na udzieleniu w ciągu 60 minut odpowiedzi, na 60 pytań testowych o życiu, działalności i kulcie św. Jana z Dukli.
Po godzinnych zmaganiach i przystąpieniu do prac przez komisję konkursową, młodzież wraz z nauczycielami udała się z przewodnikiem panem Kazimierzem Patlą na zwiedzanie Sanktuarium św. Jana z Dukli.
Po godzinie 12-tej zostały ogłoszone wyniki konkursu. Komisja konkursowa podkreśliła bardzo wysoki poziom wiedzy finalistów. Przed ogłoszeniem listy zwycięzców, z rąk pana Jana Drajewicza – Dyrektora Zespołu Szkół w Dukli, pani Romualdy Wojnar – Zastępcy Dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie i o. Micheasza Okońskiego Kustosza Sanktuarium św. Jana Z Dukli wszyscy uczestnicy finału otrzymali okolicznościowe dyplomy i statuetki.
Zwycięzcą konkursu został Paweł Michalski z Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. Za pierwsze miejsce w konkursie laureat otrzymał okolicznościowy medal i ufundowany przez organizatorów tablet.
Drugie miejsce zdobyła Sylwia Trybiec z II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie, również premiowane przez organizatorów nagrodą w postaci tableta.
Trzecie miejsce zdobyła Patrycja Antoń z I Liceum Ogólnokształcacego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie, premiowane przez organizatorów nagrodą - ramką multimedialną do projekcji zdjęć i książką.
Czwarte miejsce zdobyła Amanda Knol z Technikum przy Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie.
Piąte miejsce zdobył Michał Świder z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Brzozowie.

Nagrody i dyplomy za zajęcie pierwszych pięciu miejsc wręczyli laureatom pan Jan Drajewicz – Dyrektor Zespołu Szkół w Dukli, pani Romualda Wojnar – Zastępca Dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie i o. Micheasz Okoński - Kustosz Sanktuarium św. Jana Z Dukli. Żegnając uczestników konkursu pan Dyrektor Jan Drajewicz wyraził nadzieję na spotkanie się w przyszłości, być może z niektórymi z tegorocznych finalistów na konkusie o św. Janie z Dukli w nieco zmienionej formule.

Marek Hejnowicz

Dodatkowe informacje