Z książką przez życie

DSC 9555Wystawa prezentuje sylwetki polskich bibliofilów na przestrzeni wieków w Polsce dla których dewizą było stwierdzenie:
Amor librorum nos unit ( łączy nas miłość do książek).

W II Rzeczypospolitej inicjatorem założenia pierwszego w historii Polski stowarzyszenia osób chcących działać wspólnie dla dobra książki – Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie – i autorem jego statutu był Edward Chwalewik. Do grona założycieli należeli też Stefan Demby, Jan Muszkowski, Stefan Rygiel,
Stefan Demby postać nietuzinkowa: bibliograf, bibliotekarz i bibliofil, inicjator, a następnie pierwszy dyrektor Biblioteki Narodowej im. J. Piłsudskiego w Warszawie.
Jan Muszkowski był bibliotekarzem Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, następnie, dyrektorem Biblioteki Krasińskich oraz współzałożycielem Związku Bibliotekarzy Polskich.
W XXI wieku- w czasie rozwoju mediów elektronicznych, Internetu, e-booków i innych nowinek cywilizacyjnych nie należy zapominać, że czytanie jest sposobem dowartościowania życia, nadania mu nowych barw i kształtów, dostępnym obszarem intelektualnej przygody, estetycznej satysfakcji i twórczego uczestnictwa w kulturze.
Słowo drukowane, które przetrwało wieki zasługuje na ochronę i szacunek także przez nasze pokolenie.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w wypożyczalni na parterze.

 

 

Dodatkowe informacje