Bez nich bajki nie byłyby takie same. Polscy ilustratorzy książek dla dzieci

DSC 9566Może się wydawać, że w epoce e-booków papierowe książki nie są dla dzieci atrakcyjne. Nic bardziej mylnego. By skutecznie pobudzać wyobraźnię, bawić i uczyć, muszą mieć odpowiednią oprawę graficzną. Ilustracje w książkach są dla ich autora rodzajem wizytówki.

Jest to szansa na zaprezentowanie własnej wrażliwości, pomysłu na sztukę, sposobu przekładania tekstu bajki na rysunek. A równocześnie – jest to możliwość pokazania dzieciom różnych sposobów opowiadania historii. To, zwłaszcza dzisiaj, gdy dzieci uciekają do gier komputerowych i Internetu, sposób uruchomienia kreatywności.
Na wystawce zatytułowanej ”Czarodzieje wyobraźni – ilustratorzy książek dla dzieci”prezentujemy prace kilku wybranych ilustratorów, którzy swoimi ilustracjami podbili serca najmłodszych czytelników.
Na ekspozycji przedstawione są prace: Jana M.Szancera, A. i D. Miezielińskich, Joanny Rusinek, Emilii Dziubak, Marianny Oklejak i Anny Niemierko.
Jan Marcin Szancer jest chyba najbardziej znanym polskim ilustratorem.
Prace Szancera charakteryzują się rozpoznawalną kreską i bardzo specyficznym, nieco karykaturalnym sposobem przedstawiania postaci. Spod jego ręki wyszedł słynny tom „Brzechwa dzieciom”, „Lokomotywa” Tuwima, „Przygody Pana Kleksa” czy polskie wydania baśni Andersena.
Pozostali tworcy to młodzi, nagradzani na krajowych i międzynarodowych konkursach ilustratorów bajek i książek dla dzieci.
W Tygodniu Bibliotek chcemy przybliżyć Naszym Czytelnikom piękny i kolorowy świat stoworzny przez atrystów dla dzieci.
Zapraszamy do obejrzenia wystawki w Wypożyczalni PBW w Krośnie.

Dodatkowe informacje