„Nieśmy kolędą miłość, miłość…” – X Wieczornica Bożonarodzeniowa w jasielskiej Filii

DSC 031717 stycznia 2018 r. w jasielskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie odbyła się X Wieczornica Bożonarodzeniowa „Nieśmy kolędą miłość, miłość…”. W pierwszej części tego wyjątkowego, jubileuszowego wieczoru wystąpiły przedszkolaki z grupy „Słoneczka” z Przedszkola Miejskiego nr 6 „Pluszowego Misia” w Jaśle. Na tle bajecznej dekoracji, w przepięknym jasełkowym widowisku, przybliżyły one zgromadzonej publiczności tajemnicę Bożego Narodzenia. Mali aktorzy w niezwykły sposób oddali atmosferę tamtych dni. Oprócz tekstów mówiących o wydarzeniach z czasów narodzin Jezusa, były kolędy i układy taneczne w wykonaniu Śnieżynek, Aniołków i Pastuszków. Występ przedszkolaków bardzo wszystkich wzruszył. Grupę przygotowały: mgr Małgorzata Marek i mgr Katarzyna Wadowska.
W drugiej części, z racji jubileuszu, wspominaliśmy minione Wieczornice. Wzięły w niej udział uczennice z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle: Oliwia Dybaś, Aleksandra Forystek, Alicja Musiał, Wiktoria Palar, Aleksandra Praskowicz, Patrycja Sanicka i Sylwia Sychta oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle: Krystian Bąk, Julia Gajecka, Karolina Idzik i Jakub Tocki. Młodzież recytowała wiersze tematycznie związane z poszczególnymi Wieczornicami. Na przestrzeni 10 lat, podczas każdej z nich, bowiem pochylaliśmy się nad innym tematem. Na X Wieczornicy Bożonarodzeniowej można było więc posłuchać m.in. wierszy o tradycjach Bożonarodzeniowych (I Wieczornica – Wieczór poezji Bożonarodzeniowej „Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki…”), wiersza M. Jastruna „Noc Bożego Narodzenia” o świętach podczas okupacji niemieckiej (III Wieczornica Bożonarodzeniowa – „Trudna droga do Betlejem”), wiersza A. Asnyka „Anielskie chóry” (IV Wieczornica Bożonarodzeniowa – „Bądź moim aniołem” – koncert kolęd i pastorałek), Bożonarodzeniowych orędzi Jana Pawła II ( VII Wieczornica Bożonarodzeniowa – „Boże Narodzenie z Janem Pawłem II”) oraz świątecznych wierszy poetów regionalnych – B. Tory „Góralskie czuwanie”, D. Korczykowskiego „Wieczór z marzeń”, I. Becli „W Święta maleńkiemu Jezuskowi”, E. Polak „Wigilia 98” i R. Kolanko „Idą idą wigilijne święta…” (VIII Wieczornica Bożonarodzeniowa – „Na regionalną nutkę”). Nie zabrakło również kolęd i pastorałek. Publiczność wysłuchała m.in. „Dzisiaj w Betlejem”, „Tobie mały Panie”, „Mario czy wiesz”, „Nasze Polskie Betlejem”, „Na kopie siana”, „Kto wie czy za rogiem”, „Oj maluśki, maluśki”, „Kolędy dla nieobecnych” i „Kiej łowiecek” – pastorałki, która towarzyszyła nam od pierwszej Wieczornicy. Stroną techniczną, oprawą muzyczną i dokumentacją fotograficzną X Wieczornicy zajął się Szymon Filip (uczeń kl. VII Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle). Świąteczną dekorację przygotowali nauczyciele bibliotekarze jasielskiej placówki Ewa Skocz i Beata Szczepanik.
Jako Kierownik Filii dziękuję mgr Marcie Mosoń Dyrektorce Przedszkola Miejskiego nr 6 „Pluszowego Misia” w Jaśle oraz rodzicom, że zgodzili się, żeby ich pociechy wystąpiły w naszej Filii. Dziękuję także za wypożyczenie dekoracji. Podziękowanie, za wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie uczniów, kieruję również do polonistek: mgr Ewy Łąckiej z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle i mgr Małgorzaty Kłusek z II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Dziękuję również młodym, którzy przez 10 lat w różny sposób (występy, współtworzenie scenariuszy, dokumentacja fotograficzna, pisanie relacji na stronę biblioteki, przygotowywanie dekoracji) angażowali się w Wieczornice Bożonarodzeniowe realizowane w jasielskiej Filii. Ogółem w dziesięciu Wieczornicach wystąpiło 220 osób, niektóre kilkakrotnie. Dziękuję także Panu Wiesławowi Drance za wypożyczenie oświetlenia i pomoc w montażu.
Grażyna Jędryczka
Kierownik PBW Filia w Jaśle

Dodatkowe informacje