Słowa jak wędka, czyli warsztaty dziennikarskie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie

Modzieowe Warsztaty Dziennikarskie1  „Pamiętajcie o zasadzie 5 pytań dziennikarskich, na które musimy odpowiedzieć czytelnikowi w dobrej notatce prasowej, czyli Kto?, Co?, Gdzie?, Kiedy, Dlaczego?”    

to rady Wioletty Zimmermann-Szubry dziennikarza i sekretarza redakcji Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” dla uczniów, którzy wzięli udział w Młodzieżowych Warsztatach Dziennikarskich zorganizowanych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką
w Krośnie 25 stycznia 2018 r. „Słowa jak wędka, czyli jak pisać informacje prasowe” to I Blok dziennikarskich warsztatów dla młodzieży, w którym uczestniczyli członkowie kółka dziennikarskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 „Naftówka” w Krośnie. Celem zajęć jest rozwijanie aktywności twórczej i zainteresowań dziennikarskich wśród młodzieży oraz inspirowanie do samodzielnej pracy przy tworzeniu szkolnych/młodzieżowych czasopism. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z warsztatem pracy dziennikarza, zasadami pisania informacji  prasowych, konstruowaniem wypowiedzi oraz dowiedzieli się, co to jest m.in. kolumna, layout, lead, łam, winieta, pagina, szpalta, backround. A nawet jak wygląda skład gazety i czym są „szczotki”. Efektem spotkania były próby napisania klasycznej informacji prasowej, czyli takiej, którą czytelnik ma: zauważyć, przeczytać i zrozumieć.

Kolejne zajęcia warsztatowe z cyklu Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie będą dotyczyły warsztatu dziennikarstwa radiowego, telewizyjnego i internetowego. 

DSC02255

DSC02260

DSC02261

Dodatkowe informacje