„Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów”

20171202 122016Za komputerową myszkę chwytają już czterolatki. Pięciolatki zapomniały już pewnie dawno o swoich pierwszych doświadczeniach z komputerem. Z roku na rok obniża się wiek, w jakim maluchy rozpoczynają swoją przygodę z Internetem.

Bez względu na to, ile wiosen liczy szkrab, który korzysta z Internetu, rodzic zawsze jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojego dziecka – w świecie wirtualnym także. Dostęp do Internetu mają niemal wszystkie dzieci w wieku szkolnym. Korzystanie z sieci jest dla nich czymś zupełnie naturalnym, jak oddychanie czy spanie. Wpisy na internetowym profilu często stają się dla dziecka ważniejsze niż reputacja wśród kolegów z podwórka. Internet jest bez wątpienia medium potrzebnym i wartościowym, ale wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii rośnie także skala zagrożeń internetowych, na jakie narażone są szczególnie dzieci.

Niebezpieczeństwa w sieci
Facebook to najpopularniejszy portal społecznościowy w Polsce, z którego korzystają naprawdę małe dzieci. Na stronach tych maluchy logują się z różnych powodów – dla gier, dla możliwości czatowania, z nudów albo ulegają modzie i presji rówieśników – „Kasia, z którą siedzę w ławce, ma konto na FB i 123 znajomych, to i ja tak chcę”. Dla wielu rodziców dziecko, które siedzi w domu przed komputerem, wydaje się bezpieczne. Przecież nie nabije sobie guza, nie wda się w bójkę z kolegami, nie spadnie z drzewa… Nic bardziej mylnego!
W Internecie czyha na nieświadome i ufne dzieci wiele zagrożeń. Większość portali społecznościowych, jak NK czy FB, nie ma niestety wbudowanej funkcji Kontroli Rodzicielskiej. Internet stał się narzędziem rozpowszechniania dziecięcej pornografii i niebezpiecznych treści oraz środkiem do zmasowanych ataków na pojedyncze osoby. Dzieci korzystające z portali internetowych są narażone także na kontakt z niebezpiecznymi osobami (np. pedofilami), przemoc rówieśniczą online, uzależnienie od Internetu czy cyberprzestępczość (np. kradzież danych osobowych).
Korzystanie z Internetu może być niebezpieczne, gdy dziecko nie jest do tego przygotowane. Kiedy dziecko ma założone konto na jednym z portali społecznościowych, warto pomóc mu zmodyfikować ustawienia w „polityce prywatności” – czy konto ma być publiczne czy prywatne, kto z użytkowników portalu może mieć wgląd do wiadomości zamieszczonych przez dziecko itp. Jeśli dziecko ma swój profil na portalu, rodzic może założyć własne konto i zaprosić dziecko do znajomych – w ten sposób uzyskuje się wgląd do aktywności dziecka w serwisie (jakie treści zamieszcza, z kim rozmawia, od kogo otrzymuje wiadomości). Ponadto, warto zasugerować dziecku, by zapraszało do swoich znajomych tylko tych ludzi, których rzeczywiście zna, a więc koleżanki i kolegów z klasy czy członków rodziny. Warto też pomyśleć o usytuowaniu w domu komputera, z którego korzysta dziecko – najlepiej, by komputer stał w zasięgu wzroku osoby dorosłej.
Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? Wiele cennych wskazówek i rad można znaleźć na stronie internetowej www.dzieckowsieci.pl. Zaangażowania rodziców i wychowawców nie zastąpi żaden program antywirusowy, oprogramowanie filtrujące czy blokowanie „zakazanych” stron. Najważniejsze jest, by rodzice i nauczyciele nauczyli dzieci konstruktywnego korzystania z sieci i odróżniania wartościowych informacji od szumu informacyjnego.
W tym na pewno pomoże naszym użytkownikom zbiory zgormadzone na naszej wystawce i przeznaczone do wykorzystania przez nauczycieli, wychowawców i rodziców.

 

 

Dodatkowe informacje