Narodowe Czytanie „Wesela” w jasielskiej Filii

DSC 069119 września 2017 r. w jasielskiej Filii odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku. Ma ona na celu promocję literatury narodowej oraz popularyzację głośnego czytania. W ramach tej akcji co roku fragmenty, wybranego w drodze konkursu, dzieła literackiego odczytywane są publicznie, a także w środkach masowego przekazu. Jasielska Filia w tym roku włączyła się w tą akcję. Przedsięwzięcie zorganizowano we współpracy ze Szkołą Podstawową im. ks. Piotra Skargi w Warzycach i II Liceum Ogólnokształcącym im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle. Spotkanie rozpoczęła Kierownik jasielskiej Filii od odczytania okolicznościowego listu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie Lidia Witkowska, polonistka ze Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warzycach, przybliżyła zebranym postać Stanisława Wyspiańskiego i przypomniała genezę powstania „Wesela”. Czytanie dramatu rozpoczęli sceną 1 z aktu I uczniowie II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle: Kacper Urban (jako Dziennikarz) i Maciej Tłuściak (jako Czepiec). Następnie przygotowane dialogi odczytali gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warzycach. W rolę Panny Młodej wcieliła się Paulina Pawluś, a rolę Pana Młodego odtworzył Jakub Maziarz. Rozmowę Kliminy i Radczyni odczytały Natalia Twarduś i Aleksandra Filip. Natomiast Wiktoria Uram i Jakub Betlej wcielili się w rolę Maryny i Poety.
Wybrane fragmenty dzieła zaprezentowali także zaproszeni goście: regionalne poetki - Monika Kocik-Furtek i Halina Urban oraz poetka Anna Ziemba-Lonc z Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt” w Brzozowie i mł.asp. Łukasz Przybyłowski z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.
Scenę końcową „Wesela” przedstawili uczniowie II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle. W rolę Jaśka wcielił się Mateusz Gawłowicz, a kwestię Chochoła wyśpiewał Krystian Bąk. Następnie członkowie zespołu „Jaślanie”, absolwenci Zespołu Szkół w Warzycach – Paulina Żurawska, Patrycja Świszcz oraz Kacper i Dominik Betlej zatańczyli Krakowiaka. Ostatnim akcentem Narodowego Czytania była piosenka ludowa „Lipka” w wykonaniu Pauliny Pawluś (SP w Warzycach). Uroku przedsięwzięciu dodały przepiękne ludowe stroje, w które ubrani byli czytający oraz tańczący uczniowie. Elementem dekoracyjnym był także weselny stół. Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani mogli skosztować zgromadzonych na nim smakołyków. Goście obejrzeli także ekspozycję, „Stanisław Wyspiański – artysta niezwykły”, przygotowaną przez nauczycieli bibliotekarzy jasielskiej Filii – Małgorzatę Kaszę i Beatę Szczepanik.
Jako Kierownik Filii składam gorące podziękowanie polonistkom: Lidii Witkowskiej ze Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warzycach i Małgorzacie Kłusek z II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle za pomoc w przygotowaniu tego przedsięwzięcia.
Grażyna Jędryczka

Dodatkowe informacje