Biblioteczne wspomnienia z wakacji

IMG 0716W okresie wakacyjnym sanocka filia zaproponowała czytelnikom udział w grze edukacyjnej „Czy znasz zwije miasto?” sprawdzającej wiadomości z zakresu historii i topografii regionu oraz zdolności orientacyjno-poznawcze. Biblioteka przygotowała ponadto propozycje lektur wakacyjnych pt.: Dreszcz i adrenalina – wakacje z kryminałem” oraz ekspozycję zbiorów „Rok rzeki Wisły”.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie filia w Ustrzykach Dolnych po raz kolejny zorganizowała w czasie wakacji zajęcia dla dzieci z różnych grup wiekowych. Były to zajęcia plastyczne, głośne czytanie opowiadań i wierszy, słuchanie baśni z CD, zajęcia komputerowe. Dzieci z Przedszkola nr 1 i nr 2 uczestniczyły w zajęciach „Tak właśnie mądre są baśnie” i nt. : „Bezpiecznie na ulicy, w przedszkolu i w domu”. Dla dzieci starszych przygotowano gry, zabawy i quizy nt. : „Czy znam literaturę?” połączone ze zwiedzaniem ustrzyckiej biblioteki pedagogicznej. Dla wszystkich odwiedzających bibliotekę w czasie wakacji przygotowano ekspozycję książek dostępnych w bibliotece „ Książkowe przeboje”.
W jasielskiej Filii podczas wakacji podjęto następujące działania czytelnicze i promujące zbiory:
1. zajęcia dla przedszkolaków - „Lato w bajce”
2. spotkanie z książką dzieci w wieku wczesnoszkolnym – „Literacka podróż do Krainy Fiordów”
3. zajęcia edukacyjne dla wychowanków Placówki Wsparcia Dziennego Świetlicy Promyki w Jaśle – „Wakacyjne podróże z książką”
4. zajęcia dla dzieci i młodzieży – „Bezpieczne lato w mieście”
5. ekspozycja książek – „Z książką na wakacje””
16 sierpnia 2017 r. nauczyciel bibliotekarz jasielskiej Filii gościł w Miejskim Przedszkolu nr 3 w Jaśle. Przeprowadził tam zajęcia z cyklu „Cztery pory roku w bajce”. Tym razem tematem spotkania było lato. Dzieci wysłuchały opowiadania „Zuzia w górach”, odpowiadały na pytania związane z czytanym tekstem, charakteryzowały aktualną porę roku. Odgadywały również zagadki, brały udział w zabawach ruchowych oraz kolorowały malowankę.
W ramach cyklu „Kraju baju, czyli poznajemy kraje przez bajek czytanie” 24 sierpnia 2017 r. najmłodsi wychowankowie Domu Dziecka w Wolicy udali się w „Literacką podróż do Krainy Fiordów”. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do zwiedzania ciekawych zakątków świata poprzez czytanie książek. Podczas spotkania prowadząca przybliżyła grupie kraje skandynawskie. Szczególną uwagę zwróciła na Norwegię, bo to właśnie Kraina Fiordów. W drugiej części zajęć poszukiwano odpowiedzi na pytanie dlaczego woda w morzu jest słona? Wychowankowie Domu Dziecka obejrzeli teleopowieść „Dlaczego morze jest słone” oraz wysłuchali bajki skandynawskiej „Dlaczego woda morska jest słona” i legendy „O zaczarowanej solniczce”. Uatrakcyjnieniem zajęć była zabawa ruchowa, zwiedzanie biblioteki oraz kolorowanie obrazka związanego z tematem spotkania. 
W dniu 18 lipca br. w jasielskiej Filii PBW w Krośnie odbyły się zajęcia literacko-plastyczne dla wychowanków Placówki Wsparcia Dziennego Świetlicy „Promyki” w Jaśle - „Wakacyjne podróże z książką”. W czasie zajęć uczestnicy wysłuchali fragmentów książek przygodowo-podróżniczych, dzięki którym mogli poznać różne kraje świata, ich historię i kulturę. Następnie opowiadały o swoich przeżyciach z odbytych podróży i wycieczek. Wzięły również udział w zajęciach plastycznych wykonując wakacyjną kartkę. Zajęcia prowadziła Beata Szczepanik.
17 sierpnia 2017 r. jasielska Filia włączyła się do ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”, zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, organizując spotkanie z funkcjonariuszem policji na temat „Bezpieczne wakacje w mieście”. Uczestnikami spotkania byli wychowankowie Placówki Wsparcia Dziennego Świetlicy „Arka Młodych” w Jaśle. Rozmowa dzieci z mł. asp. Łukaszem Przybyłowskim miała na celu znalezienie odpowiedzi na pytania: jak bezpiecznie spędzać wakacje oraz jakie formy letniego odpoczynku wybrać, by nie były one zagrożeniem dla życia i zdrowia wypoczywających w mieście, górach, nad wodą. 
Na czas wakacji przygotowana została ekspozycja – „Z książką na wakacje”. Celem wystawy była promocja zbiorów jasielskiej Filii i zachęcenie czytelników do sięgania na wakacjach po literaturę. Na ekspozycji znalazły się zarówno książki dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. 

Dodatkowe informacje