Lekcja historii najnowszej - Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w PBW w Krośnie

DSC 2066W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2 marca br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie odbyła się wyjątkowa lekcja historii pt. „Żołnierze Wykleci”.
Młodzież ze Szkoły Ponadgimnazjalnej nr 4 im. I. Łukasiewicza oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie była adresatem wykładu przeprowadzonego przez Zenona Fajgera z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wykład przybliżył słuchaczom istotę bohaterstwa żołnierzy wyklętych. W zamian za ofiarną walkę w obronie niepodległości Ojczyzny wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami czy też po pokazowych procesach wykonywano na nich karę śmierci. Przez szeregi podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce przewinęło się ok. 300 tys. ludzi, z tego kilkadziesiąt tysięcy w oddziałach zbrojnych. W walkach podziemia z władzą komunistyczną zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.
Naszemu przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa zbiorów bibliotecznych pt. „Pamięć odzyskana po latach - Żołnierze Wyklęci” , która miała przypomnieć żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego.
Cieszy nas fakt, że dla wszystkich oglądających była to niewątpliwie prawdziwa i niepowtarzalna lekcja historii ukazująca skomplikowaną sytuację podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej oraz przedstawiająca osobiste losy „żołnierzy wyklętych”.
Wystawa będzie czynna do 17 marca br. w godz. pracy biblioteki ( 9.00 – 18.00)

Dodatkowe informacje